Free Shipping on Orders of $75 or more.

Collection:

Mathematics

10963 books
Regular price $17.55
Sale price $17.55
Regular price
Unit price
per 
by Abdulaziz M. Alibarre (Author)Achieve a solid foundation in Algebra in a very short time Number of Pages: 94 Dimensions: 0.19 x 11 x 8.5 IN Publication Date: January 02, 2017
Regular price $21.58
Sale price $21.58
Regular price
Unit price
per 
by Lilac Mohr (Author)A fish's dreams, a fairy's trail, A giant's screams, the Black Horse Vale.When Lulu and Elizabeth find themselves in Camelot, they are expecting to meet King Arthur and the Knights of the Round Table. Instead, the twins enter the world of the Lily Maidens, an organization of women who travel through legends and time in pursuit of knowledge. But dark forces are uniting against the Kingdom; Merlin, the Black Pig, and a vast army of men and mythological beasts are marching ...
Regular price $47.25
Sale price $47.25
Regular price
Unit price
per 
by Richard Kerry Holtzin (Author), Joe Maness (Author)S.T.E.M. education need not entail the usual projects geared to a few hours or a few days. Instead, we offer High School students a one-year-long S.T.E.M. Laboratory class at no additional cost to the school, much less the student. This is especially the case given our patent endorsement that includes all S.E.S. levels. The only requirement needed is an Internet connection, which most schools already have. With a computer lab set-up in pla...
Regular price $13.48
Sale price $13.48
Regular price
Unit price
per 
by Glenn Ellison (Author)Hard Math for Middle School: Workbook is a workbook to accompany the textbook Hard Math for Middle School: IMLEM Plus Edition. The textbook presents topics from the standard school curriculum in greater depth, asks harder questions, and discusses problem solving strategies. It is organized around the calendar of the Intermediate Math League of Eastern Massachusetts (IMLEM) and also provides a year-long course on what students need to know to do well on MathCounts(R). ...
Regular price $53.98
Sale price $53.98
Regular price
Unit price
per 
by Faye Anderson (Author)This book provides introductory to advanced examples of how to use and interpret biostatistical analyses to accomplish a graduation project or any study. The book contains forty real-life comprehensive examples that will suffice the user to complete their analyses. This book addresses common mistakes and myths when applying and interpreting statistical analyses. The book provides road maps in the form of flow charts on how to proceed from exploring the data through hy...
Regular price $53.98
Sale price $53.98
Regular price
Unit price
per 
by Faye Anderson (Author)This book provides introductory to advanced examples of how to use and interpret statistical analyses especially those related to time series data. The book contains real-life comprehensive examples that will suffice the user to complete their analyses. This book also addresses common mistakes and myths when applying and interpreting statistical analyses. It also provides road maps in the form of flowcharts on how to proceed from one analysis to the next.In this book ...
Regular price $82.62
Sale price $82.62
Regular price
Unit price
per 
by Gregory J. Privitera (Author)Gregory J. Privitera's Student Study Guide With IBM(R) SPSS(R) Workbook for Essential Statistics for the Behavioral Sciences, Second Edition includes a review of chapter learning objectives, chapter outlines and key terms, essential statistical formulas, special tips and insights for students, and chapter summaries. To help students practice skills, the guide offers word searches and crossword puzzles for each chapter, extensive practice quizzes linked to chapt...
Regular price $17.75
Sale price $17.75
Regular price
Unit price
per 
by Jeffrey Todd (Author)DESCRIPTION OF BOOKThis book takes an analytical look at mathematics and provides some important suggestions. It also points towards a better way of thinking. Hopefully, this will induce the reader to be a better thinker, at least mathematically.The book also ambitiously tackles the question of the Riemann hypothesis which represents the most important and deepest problem in mathematics, providing the solutions to this important problem. Importantly, the book aims to g...
Regular price $61.13
Sale price $61.13
Regular price
Unit price
per 
by John T. Almarode (Author), Douglas Fisher (Author), Joseph Assof (Author)Select the right task, at the right time, for the right phase of learningHow do you generate that lightbulb "aha" moment of understanding for your students? This book helps to answer that question by showing Visible Learning strategies in action in high-impact mathematics classrooms. Walk in the shoes of teachers as they engage in the countless micro-decisions required to balance strategies, tasks, and assessments, de...
Regular price $61.13
Sale price $61.13
Regular price
Unit price
per 
by John T. Almarode (Author), Douglas Fisher (Author), Kateri Thunder (Author)How do you generate that lightbulb "aha" moment of understanding for your students? This book helps to answer that question by showing Visible Learning strategies in action in high-impact mathematics classrooms. Walk in the shoes of teachers as they engage in the countless micro-decisions required to balance strategies, tasks, and assessments, demonstrating that it's not only what works, but when. A decision-making ...
Regular price $12.99
Sale price $12.99
Regular price
Unit price
per 
by Nancy Krulik (Author), Charlie Alder (Illustrator)Chirpy the chick learns that music is math, and songs can solve noisy problems in the third book in the Great Mathemachicken series, written by New York Times bestselling author Nancy Krulik and illustrated by Charlie Alder. Chirpy the chicken is not feeling very chipper when a group of birds calling themselves the Crow Family Band keeps the coop awake with their loud singing. She's supposed to be the Great Mathemachicken, but math can't so...
Regular price $16.20
Sale price $16.20
Regular price
Unit price
per 
by Vadim Teriokhin (Author)For lovers of japanese puzzles, this book contains 100 new nonograms with answers. Answers are at the end of the book. Good luck solving these puzzles: D Number of Pages: 114 Dimensions: 0.24 x 10 x 8 IN Publication Date: February 22, 2017
Regular price $20.23
Sale price $20.23
Regular price
Unit price
per 
by Michael Enciso (Author)In this second volume of The True Beauty Of Math, the reader is exposed to some of the most modern and abstract concepts in mathematics. Group theory is the focus of this volume, and in this framework two plus two does not always equal four, and the reader finds that the mathematics of braiding hair is surprisingly similar to the mathematics of shuffling cards and doing arithmetic. All one needs to see this beauty is the background provided by Volume 1 of this series...
Regular price $20.66
Sale price $20.66
Regular price
Unit price
per 
by David Eastwood (Author)Do you understand Math? Usually it's yes or no. For people who said "no", there's Math Without Calculators. I'll simplify how it works. Go to MathWithoutCalculators.com and watch a video. Then, find lesson the lesson in a workbook and fill out the lesson form. Homework, you need to go over what you filled out with a checker (Family, friend, or classmate). The checker triples your rate of learning and you can pass the test. If you don't, go over it again, so you'll pa...
Regular price $20.66
Sale price $20.66
Regular price
Unit price
per 
by David Eastwood (Author)Do you understand Math? Usually it's yes or no. For people who said "no", there's Math Without Calculators. I'll simplify how it works. Go to MathWithoutCalculators.com and watch a video. Then, find lesson the lesson in a workbook and fill out the lesson form. Homework, you need to go over what you filled out with a checker (Family, friend, or classmate). The checker triples your rate of learning and you can pass the test. If you don't, go over it again, so you'll pa...
Regular price $33.68
Sale price $33.68
Regular price
Unit price
per 
by Yeon Rhee (Author)This book is designed towards mastering the CogAT from which many school districts identify gifted children for admissions into their gifted and talented programs. The book contains 9 lessons, one for each subtest. Each lesson consists of three main parts: Description of the question type, exercise questions, and answers and explanations.In addition, the book has 2 full-length practice tests with detailed explanations. It is recommended that you take the first practice te...
Regular price $26.98
Sale price $26.98
Regular price
Unit price
per 
by Tayyip Oral (Author)Geometry for SAT and ACT edition gives you the most effective methods, tips, and strategies for different geometry problems in both conventional and unconventional ways. The techniques taught in this book allow students to arrive at geometry solutions more quickly and to avoid making careless errors. Perfect in all high school grades students, Geometry teaches lessons, that strengthen geometry skills by focusing on points, lines, rays, angles, triangles, polygons, circl...
Regular price $33.73
Sale price $33.73
Regular price
Unit price
per 
by Xing Zhou (Author)Official site with more information and practice: www.mathallstar.org.Remainder does not seem to be a big topic in school math. However, in competition math, it is. Almost every contest at middle school and high school level has remainder related problems. For example, in 2017 AMC 10B, out of total 25 problems, at least 3 are related to this topic: the 14th, 23rd, and 25th.Modular arithmetic is a branch in mathematics which studies remainders and tackles related problems....
Regular price $33.75
Sale price $33.75
Regular price
Unit price
per 
by W. Scott Street IV (Author), Becky Durfee (Author)This workbook accompanies STAT 208 at Virginia Commonwealth University Number of Pages: 232 Dimensions: 0.49 x 11 x 8.5 IN Publication Date: April 13, 2017
Regular price $26.98
Sale price $26.98
Regular price
Unit price
per 
by Yves Nogier (Author), Jorge Sáenz (Author)En la presente edici n la exposici n de los conceptos y teoremas ha sido hecha con todo detalle buscando siempre la claridad, a n con perjuicio de la brevedad. Cada tema es ilustrado con numerosos ejemplos y problemas.El texto est dirigido a estudiantes de los ltimos semestres de la Licenciatura en Matem ticas o F sica, o a estudiantes que comienzan su postgrado, quienes deben estar familiarizados con la teor a de la diferenciaci n para funciones...
Regular price $16.18
Sale price $16.18
Regular price
Unit price
per 
by Somayeh Nazari (Author), Reza Nazari (Author)Best Math Workbook for Elementary Students Multiplication and division are the most important operations that students learn in the first few grade levels at school. Learning the basic math operations facilitates the learning of advanced math topics. Therefore, mastering basic math skills is among the most important things in a child's learning journey from 6 to 10 years old. It opens doors and brings out their full potential in many ways. But o...
Regular price $13.48
Sale price $13.48
Regular price
Unit price
per 
by Sanjay Jamindar (Author)The aim of "100 Challenging Algebra Problems & Solutions(Volume 2): Assessment Lessons For Grade 9 & 10 Students" book is to help primary school students of Grade 9 and 10 (Class-IX, X) develop their Algebra problem solving skills and expand their knowledge of basic Algebra taught at Schools. The book provides ample practice on various types of problems which can be solved by basic Algebra Formulas. This is the second "Assessment Lessons" volume of the serie...
Regular price $14.83
Sale price $14.83
Regular price
Unit price
per 
by Roy Richard Sawyer (Author)Does your child struggle to understand Algebra? Are you looking for an easier way to solve Algebra equations? Now, your child will be able to understand these complex mathematical equations with, The Easiest Way to Understand Algebra: Algebra Equations with Answers and Solutions. This new book aims to teach children simple solutions to the problems posed while boosting their understanding and includes: A new approach to understanding the logic behind Algebra 78 ...
Regular price $47.25
Sale price $47.25
Regular price
Unit price
per 
by Giovanni Viglino (Author)Our text consists of two volumes. Volume I addresses those topics typically covered in standard Calculus I and Calculus II courses; which is to say, the Single-Variable Calculus. Multivariable Calculus is covered in Volume II. Number of Pages: 548 Dimensions: 1.11 x 11.02 x 8.5 IN Publication Date: June 02, 2017
Regular price $9.45
Sale price $9.45
Regular price
Unit price
per 
by James McMillan Bsc (Author)35 cards per set, start card and finish card, full card sequences for the teacher to easily track, Sets includes: - 2 Addition, 2 Subtraction games, 2 Multiplication games, 2 Division games, 8 sets of cards Number of Pages: 36 Dimensions: 0.07 x 11 x 8.5 IN Publication Date: April 30, 2017
Regular price $12.13
Sale price $12.13
Regular price
Unit price
per 
by Ankur Sharma (Author)This book contains the basic you need for GED math exam. The best work-book to practice and improve your maths skill. Learn all you need for basics in 12 hours with this book. Number of Pages: 122 Dimensions: 0.26 x 9.02 x 5.98 IN Publication Date: May 09, 2017
Regular price $13.16
Sale price $13.16
Regular price
Unit price
per 
by Mariana Correa (Author)Being able to multiply and understand simple arithmetic is an essential skill that ensures success not only in the classroom, but also in life skills and beyond. The activities in this book are meant for your child to be able to do on his or her own. However, you can assist your child with ideas or questions they may have. Arithmetic skills take time to develop, so patience is important. Provide encouragement and reassurance to your child as you go along. This book i...
Regular price $14.72
Sale price $14.72
Regular price
Unit price
per 
by S. E. Burr (Illustrator), S. E. Burr (Author)Does your child struggle with math? The secret to helping children learn is to make it fun.1% Clean and the other stories in the Funny Math Stories series aid in learning by making math fun.1% Clean: Disguises tough math concepts in a funny story appropriate for elementary age kids. Introduces how we use fractions and percentages in everyday life. Relates fractions to percentages to help kids understand both concepts. Uses Simple illustrations ...
Regular price $80.98
Sale price $80.98
Regular price
Unit price
per 
by Faye Anderson (Author)This book provides introductory to advanced examples of how to use and interpret statistical analyses to accomplish a graduation project or any study. The book contains real-life comprehensive examples that will suffice students and researchers to complete their projects. This book addresses common mistakes and myths when applying and interpreting statistical analyses.In this book you will apply and interpret results related to: -Univariate and multivariate models-Log...
Regular price $13.37
Sale price $13.37
Regular price
Unit price
per 
by Chee Leong Ching (Author), Sun Jie (Author), Yink Loong Len (Author)This book consolidates in six chapters the Volumes 1 through 6 of the School Mathematics series published by SRI Books. It contains brief review notes, examples with detailed solutions, and test questions with answers. Most of the questions have been selected, with some modification, from the books "Integrated Mathematics for Explorers" by Adeline Ng and R. Parwani, and "Real World Mathematics" by W.K. Ng and R. Parwani. T...
Regular price $20.25
Sale price $20.25
Regular price
Unit price
per 
by Michael Voskoglou (Author)The theory of Markov Chains, being a smart combination of Linear Algebra and Probability Theory, offers ideal conditions for the study and mathematical modelling of a certain kind of phenomena depending upon random variables. Fuzzy logic on the other hand, due to its property of characterizing the uncertain real life situations with multiple values, provides a rich and meaningful addition to the standard logic that opens the door for modelling under conditions whi...
Regular price $8.08
Sale price $8.08
Regular price
Unit price
per 
by Clifton Pugh (Illustrator), Marilyn More More (Author)You loved Money Math Practical Consumer Math. Now here's Money Math Practical Consumer Math 2 Over 90 consumer merchant questions with visual items. Students will get the real feel of buyer purchase. Here your students will learn practical consumer math merchant skills, buying and bartering for goods or services. They will also learn and practice their spending money skills by using these spending money worksheets, lesson plans, lesson...